Czysto ubrany pracownik najlepszą wizytówką firmy, czyli jak prać ubrania służbowe?



Odzież służbowa, tak jak każda inna, ulega zabrudzeniom. W niektórych miejscach pracy, np. w kuchni, nie tylko grożą nam plamy z sosu czy wina, ale po całym dniu przebywania wśród przeróżnych zapachów, ubranie nasiąka aromatem kuchni. Poza tym, gorąca temperatura i wysiłek fizyczny powodują, że się pocimy i nawet jeśli mamy specjalne wentylujące siatki na plecach, to nie ma siły, w którymś momencie nasze ubranie będzie po prostu nieświeże.
W kuchni
Ciekawi jesteśmy, czy sami pierzecie swoje służbowe ubrania, czy może Wasza firma oddaje je do pralni?
Jeśli pierzecie sami, to pamiętajcie o uważnym przeczytaniu metki wszytej do ubrania. Najczęściej występujące oznaczenia informują o sposobie oraz temperaturze prania. Warto jednak zwracać uwagę na pozostałe symbole. Nie każdy materiał nadaje się do prania w pralce czy w bardzo wysokiej temperaturze, niektórych nie wolno wybielać albo nie wskazane jest odwirowanie.
Co znaczą symbole na metce?
Przestrzeganie zaleceń producenta pomaga dłużej zachować ubranie w dobrej kondycji. Natomiast niewłaściwe traktowanie ubrań może skończyć się ich zniszczeniem.
Symbole, które znajdujecie na metkach wszytych do ubrania, dzielą się na cztery grupy:
  1. dotyczące prania - wskazują jaka jest dopuszczalna temperatura, czy można stosować wybielacze, prać maszynowo albo ręcznie,
  2. dotyczące prasowania - nie tylko podają dopuszczalną temperaturę żelazka, ale także informują, czy należy prasować przez dodatkową tkaninę oraz ostrzegają, jeśli tkanina nie powinna być prasowana, bo nawet najniższa temperatura może spowodować jej uszkodzenie,
  3. dotyczące czyszczenia chemicznego - kółko oznacza, że należy czyścić chemicznie - czyli oddajemy rzecz do pralni; kółko przekreślone - pierzemy w kąpieli wodnej.
  4. dotyczące suszenia - wbrew pozorom to bardzo przydatne wskazówki. Np. niektóre koszule suszymy powieszone na wieszaku i dzięki temu nie musimy ich prasować
Poniżej zamieszczamy krótką ściągawkę z najważniejszymi symbolami:
źródło: http://polki.pl

Na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę przed włożeniem ubrań do pralki?
Zasuńcie zamki błyskawiczne, zapnijcie metalowe klamry lub rzepy. Wszystkie tego typu elementy, mając kontakt z innymi tkaninami w bębnie, mogą spowodować zaciąganie i mechacenie, a nierzadko nawet rozerwanie materiału. Niektórzy eksperci radzą, aby przed wrzuceniem ubrań do pralki przekładać je na lewą stronę, co zmniejszy ryzyko szybkiego zmechacenia materiałów.
A co z guzikami? Ich zapięcie może doprowadzić do odbarwień w miejscach, w których guzik styka się z tkaniną, zwłaszcza jeśli do jego przyszycia została użyta kolorowa nitka. Jeśli w koszu na brudną bieliznę znalazły się bluzki i koszule z zapiętymi guzikami, pamiętajcie, aby je odpiąć przed wrzuceniem do pralki.
Czy wiecie, że w większości proszków do prania znajdują się wybielacze? Dlatego też, kiedy chcecie pozbyć się plamy, wcale nie musicie sięgać po wybielacz Jednak jeśli już musicie go użyć, bo np. zaplamione ubranie przeleżało zbyt długo w koszu na brudną bieliznę (czego unikajcie; plamę najlepiej spierać od razu!), to w przypadku kolorowych tkanin wcześniej upewnijcie się, że odplamiacz nie zawiera chloru. Dzięki temu Wasze ubrania dłużej zachowają żywe barwy. Wybielacz z chlorem możecie użyć do białych tkanin, choć równie dobrze zamiast niego możecie wypróbować domowe sposoby wywabienia uporczywych plam (woda utleniona do białego prania można dodać 100-200 ml, czy soda oczyszczona).
Jeśli nie lubicie sortować odzieży według kolorów i wrzucacie do pralki wszystko jak leci, to żeby nie cierpieć z powodu pofarbowanych ubrań, możecie wypróbować specjalne chusteczki, które wkłada się do bębna wraz z praniem. Chusteczki mają za zadanie zapobiegać pofarbowaniu, wychwytują większe zabrudzenia, a także chronią tekstylia przed odbarwieniami i szarzeniem. Jednak, mimo udogodnień w postaci chusteczek, zdecydowanie rozsądniej jest ubrania segregować i prać tak jak zaleca producent, czyli ciemne z ciemnymi, a białe z białymi Taka ciekawostka - w TEDMAR spieramy tkaniny przed wykonaniem z nich ubrań, aby zminimalizować ryzyko pofarbowania.
Do szybszego niszczenia ubrań prowadzi także przeładowywanie pralki. Rzeczy muszą mieć trochę wolnej przestrzeni, więc jeśli więc producent zalecił, by do bębna nie wkładać więcej niż 5 kg prania, przestrzegajcie tych zaleceń dla dobra swoich ubrań (dłuższa żywotność materiału, mniejsze zgniecenia) i oczywiście pralki
I koniecznie sprawdźcie kieszenie kurtek i spodni, bo jeśli zabłąka się w nich chusteczka higieniczna, całe Wasze pranie pokryją białe drobinki, których trudno się pozbyć inaczej jak tylko poprzez powtórne pranie
Oddajemy ubranie do pralni
Pranie w domu czy w firmowej pralce może być kłopotliwe, dlatego wiele firm oddaje ubrania swoich pracowników do pralni. To jednak wcale nie znaczy, że pozbywamy się kłopotu
Jeśli nie mamy sprawdzonej, wiarygodnej pralni, to nasze ubranie:
  • może być uprane w nieodpowiednich środkach;
  • może ulec uszkodzeniu czy zniekształceniu;
  • może nie być dostarczone na czas do lokalu - pamiętajcie o zapasowym zestawie ubrań dla swoich pracowników;
  • i jeśli mamy wielu pracowników, to czy mamy pewności, czy każdy otrzyma swoje ubranie? Na ten problem możemy Wam zaproponować dwa praktyczne rozwiązania:
    1. odzież może być oznaczona imiennym haftem (np. imię i nazwisko na kitlu kucharskim). Taką usługę możecie u nas zamówić: personalizacja;
    2. albo możecie podpisać się markerem na stworzonej przez firmę TEDMAR specjalnej metce przeznaczonej do wpisywania imion lub stanowisk. Taką metkę posiadają wyłącznie oryginalne produkty TEDMAR.
Kup tutaj: http://www.jobeline.pl/marker-permanentny-do-tkanin-staedtler/

System HACPP a temperatura prania
Czasem przedsiębiorca twierdzi, że ponieważ system HACPP wymaga od niego prania wszystkich ubrań w temperaturze 95 stopni, to nie może zakupić dla pracowników odzieży, która jest wykonana z tkaniny ograniczającej temperaturę prania do 40 stopni (np. materiał zawierający dodatek elastanu).
Otóż, sprawdziliśmy to i okazuje się, że przedsiębiorca może sam we własnym zakresie, w sposób elastyczny, wprowadzić własne zasady oparte na systemie HACCP (zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 852/2004) i ustalić wewnętrzną zasadę dotyczącą minimalnej temperatury prania odzieży służbowej.
Dlatego też, drodzy przedsiębiorcy, przestrzegajcie zasad higieny, ale nie dajcie się zwariować. Ważne, aby ubranie Waszego pracownika było czyste, a to można osiągnąć, piorąc w temperaturze niższej od 95 stopni
Ponadto pranie w niższej temperaturze chroni włókna tkaniny, a co za tym idzie wydłuża żywotność wyrobu.
Na koniec trochę ekologii
Co ciekawe, mimo postępu we wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań w procesie prania chemicznego, czyli tzw. prania na sucho, ciągle to pranie na mokro jest nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale też bezpieczniejsze dla klientów.
Bluza kucharska Szef Basic 3D Clean
Jeśli chcecie zadbać o środowisko i ograniczyć pranie, to polecamy Wam ubrania z tkaniny 3D Clean. Brzmi ciekawie, prawda?
Ubrania z tkaniny 3D Clean, np. bluzy kucharskie Szef Basic 3D Clean czy fartuszki Bistro 3D Clean, możecie prać rzadziej i w niższej temperaturze, bo plamy nie wnikają do wewnątrz, a pot jest odprowadzany na zewnątrz. Dzięki temu zużywacie mniej wody, energii i detergentów, a co za tym idzie macie wymierne korzyści finansowe.
O pozostałych zaletach tkaniny 3D Clean możecie poczytać w naszej poprzedniej notatce, klikając tutaj
Dbajcie o swoje ubrania służbowe, bądźcie piękną i czystą wizytówką Waszych firm!

Komentarze