Odzież dla kucharza - co wybrać? Część 1.

https://scontent-lht6-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/17098250_1576516892377296_1545894372080910316_n.png?oh=8fd8f8e3829ac323db2ab6e7f4d421e4&oe=5982B2D5

Jak w każdym zawodzie, także w kuchni, obowiązują zasady ubioru do pracy, tzw. dress code. W przypadku pracy wymagającej kontaktu z żywnością dochodzą jeszcze przepisy BHP, więc pojawiają się pewne ograniczenia. Na szczęście strój zgodny z BHP wcale nie musi wyglądać źle :) Bez problemu możemy zamówić odzież zarówno klasyczną, jak i nowoczesną, która spełnia wszystkie wymagania, a dodatkowo świetnie się prezentuje i zapewnia komfort pracy.
Profesjonalnie, wygodnie i modnie
Kucharz może, a nawet powinien, prezentować się profesjonalnie i modnie nie tylko w pracy w kuchni, ale także poza nią, czyli podczas konkursów kulinarnych, na pokazach, szkoleniach, podczas udzielania wywiadów i we wszystkich innych miejscach, w których ważne jest zaznaczenie przynależności do danej grupy zawodowej.
Profesjonalne ubrania do pracy muszą być skonstruowane zgodnie z wymaganiami danego zawodu, co wcale nie znaczy, że mają być dalekie od obowiązującej mody. W TEDMAR, pracując nad naszymi modelami, uwzględniamy zmieniające się trendy, więc korzystając z naszej oferty możesz mieć pewność, że Twoje ubranie jest nie tylko wygodne, ale i modne.
Podstawę ubioru kucharza stanowi:
  • bluza kucharska, o której przeczytacie poniżej,
  • fartuch albo zapaska,
  • czapka kucharska, bandana lub chusta,
  • wygodne spodnie,
  • buty z antypoślizgową podeszwą.
Zacznijmy od bluzy kucharskiej
Pauline i Paolo
Kiedyś w kuchni obowiązywały kitle wyłącznie w białym kolorze. Oczywiście nadal właśnie takie są najbardziej popularne (np.: bluza kucharska szef basic), ale coraz wybierane są bluzy także w innych kolorach (np.: bluza kucharska damska Pauline albo męska Paolo). Co ciekawe, ostatnio absolutnym hitem są kitle wykonane z dżinsu. Wybór innego koloru niż biały zależy w dużej mierze od fantazji i odwagi zamawiającego, jak również od charakteru i wystroju danego miejsca. Kiedy w lokalu jest otwarta kuchnia, to kolorowe bluzy kucharskie mogą dodać uroku, lekkości i wyrazu nowoczesności. Dżins natomiast świetnie sprawdza się w restauracjach typu steak house. Jednymi z pierwszych miejsc, w których pojawiły się kolorowe kitle, a właściwie bluzy o fasonie kimono były restauracje sushi.
Biały zawsze w modzie :)
Dlaczego biel nadal dominuje, skoro np. plamy na białym materiale są wyjątkowo widoczne? Panuje przekonanie, że z białego łatwiej jest każdą plamę usunąć, choćby dlatego, że można taki kitel wyprać w bardzo wysokiej temperaturze, zastosować silne detergenty, wybielacze, a on przecież i tak nie straci koloru ;) Biały od zawsze kojarzy się z czystością, a także tradycją, dlatego jego popularność nie dziwi.
Kolor to nie wszystko :) Co odgrywa rolę w wyborze bluzy kucharskiej?
Przede wszystkim materiał. Bluza powinna być uszyta z dobrej jakościowo, wytrzymałej tkaniny. Grubszy materiał zapewnia lepszą ochronę przed parą i gorącymi płynami. Większość bluz ma podwójny przód, zachodzące na siebie poły (zapinane na wymienne guziki i tu ciekawostka - oprócz klasycznych rozwiązań, zainteresowaniem cieszą się plastikowe modele w kształcie truskawek, pomarańczy albo serduszek<3). Klapy bluzy mogą być szybko przepięte, jeśli wierzchnia warstwa zbyt mocno się zabrudzi. Jednak i tu pojawiają się inne rozwiązania, np. są bluzy na suwak albo wkładane przez głowę, z krótkim suwakiem lub napami, czy wspomniane wcześniej kimona.
Bluza kucharska Denim
Kolejny element - rękawy. Raczej powinny być długie, ponieważ pełnią funkcję ochronną. Bluzy kucharskie zazwyczaj mają wywijane mankiety, dzięki temu długość może być wygodnie i szybko regulowana. Ponadto możemy wybrać bluzę, która ma specjalny trok, służący do podpięcia podwiniętego rękawa, jak w naszym modelu Denim. Obecnie, w ramach jednego wzoru można zamówić bluzę z długimi lub krótkimi rękawami.
W związku z tym, że w kuchni zazwyczaj jest raczej cieplej niż zimniej, to świetnym rozwiązaniem stosowanym na plecach oraz bokach bluz kucharskich są wstawki z tkaniny o splocie siateczkowym. Niby drobny element, a zwiększa komfort użytkowania, pełniąc funkcję nowoczesnych klimatyzatorów.
Co jeszcze? Kieszenie! Każdy kucharz chce mieć pod ręką nie tylko typowe narzędzia pracy, ale także swój telefon/smartfon :)
Nowym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym powodzeniem jest klips do przypięcia fartucha, znajdujący się na plecach, tuż pod stójką. Znajdziesz go np. w naszej bluzie Denim.
Podsumowując
Wybierając bluzę kucharską należy zwrócić uwagę na:
  • materiał z jakiego jest wykonana,
  • kolor, który pasuje do Twoich potrzeb/wnętrza/temperamentu... ;)
  • rodzaj zapięcia (guziki, napy, suwak),
  • długość rękawa (długi, krótki),
  • rodzaj kieszonek,
  • dodatkowe udogodnienia (siateczka, klips).
Haft
Pamiętaj także o tym, że warto bluzę spersonalizować, czyli ozdobić haftem z imieniem i nazwiskiem oraz logotypem lokalu, w którym pracujesz. Haft to jedna z najbardziej popularnych, a jednocześnie trwałych i eleganckich metod ozdabiania oraz znakowania ubrań. U nas możesz zamówić wybraną bluzę kucharską wraz z usługą haftu :)
Ciąg dalszy nastąpi ;)

Już wkrótce na naszym profilu znajdziesz dalsze informacje na temat doboru ubrania do pracy w kuchni. W kolejnej części powiemy o zapaskach, fartuszkach, okryciach głowy, spodniach i butach.

A tymczasem chętnie dowiemy się, co sobie najbardziej cenisz w bluzie kucharskiej? Czego Ci brakuje, a co wydaje Ci się zbędne? 

Komentarze