Catering - współczesny wynalazek, czy może wielowiekowa tradycja?


Według słownika PWN catering [wym. katering], to usługa polegająca na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw lub na organizacji przyjęć. Samo słowo catering pochodzi od angielskiego cater, czyli - zaspokajanie czyjejś potrzeby. Jak głosi legenda, słowo to stworzył pewien pływający na statku handlowym kupiec. Ponieważ marynarze muszą jeść, to żeby mieć temat z głowy, zatrudnił caterów, czyli zaopatrzeniowców, którzy dbali o wyżywienie załogi statków.
Kiedy pojawił się catering?
Historia tego typu usługi, jeszcze nienazwanej cateringiem, sięga wielu tysięcy lat wstecz. Już w starożytnych Chinach, około 6 tysięcy lat temu, dwór cesarza był zaopatrywany w żywność przez „firmy” zewnętrzne. W starożytnym Egipcie catering kwitł na szeroką skalę, bo przecież trzeba było dostarczyć jedzenie dla setek niewolników budujących piramidy. Wtedy, niestety, ważniejsza była ilość od jakości.
Trochę później Imperium Rzymskie musiało zadbać o żołnierzy na froncie niemal nieustannie prowadzonych wojen. Legioniści mogli zupełnie za darmo posilać się w okolicznych wioskach, w których stacjonowali w czasie bitew. Zdarzało się również, że jedzenie i picie było im dostarczane przez posłańców na front. Niewątpliwie możemy ten rodzaj cateringu nazwać masowym, bo obsługi wymagały tłumy, jak teraz na wielkich imprezach plenerowych.
Muszka Ivo dostępna w sklepie jobeline.pl
Nie sposób nie wspomnieć o dawnych bogatych Rzymianach czy Grekach, którzy wyprawiali wystawne przyjęcia (catering eventowy). I tu pojawia się temat nie tylko wspaniałych potraw, ale i wyglądu obsługi, bo estetyka odgrywała już wtedy ważną rolę.
Początkowo częstowanie jedzeniem podróżnych i pielgrzymów nie wiązało się z żadnymi opłatami (prawie jak catering socjalny). Prawdziwy interes na cateringu zaczęto robić na przełomie XIV/XV wieku na terenie ówczesnych Niemiec, kiedy pojawiało się coraz więcej gospód czy karczm.
Jednak idea cateringu trwała przez kolejne wieki, bo królowie i arystokracji chętnie bawili się na wystawnych ucztach i bankietach, które ktoś musiał obsługiwać. Po Rewolucji Francuskiej, kiedy taki styl życia był raczej niemile widziany, więc rozkwitły restauracje, bo przecież gdzieś ci wspaniali kucharze musieli się podziać.
Jaka jest idea cateringu?
Niezmienną ideą cateringu jest przygotowywanie menu (ciepłego i zimnego) poza docelowym miejscem, we własnym zapleczu kuchennym, dowiezienie na miejsce przeznaczenia, obsługa podczas imprezy oraz posprzątanie po zakończeniu wydarzenia. Dzisiejszy catering skupia się na jakości potraw, estetyce i oczywiście odpowiedniej obsłudze. Dla potrzeb tej notatki zastanawialiśmy się, o jakich rodzajach cateringu możemy obecnie mówić. Co powiecie na taki podział:
  • eventowy, czyli dostarczenie potraw oraz profesjonalna obsługa różnego rodzaju przyjęć (także tych prywatnych typu wesele, komunia, urodziny, wieczorek panieński), bankietów, wydarzeń kulturalnych,
  • konferencyjny, czyli przygotowanie przekąsek, napojów na przerwy podczas konferencji,
  • codzienny, czyli dostarczanie posiłków do indywidualnych klientów (np. dietetyczny), do firm (komercyjny), ale i do przedszkoli, szkół, szpitali, domów opieki (socjalny),
  • lotniczy, czyli znany nam z podniebnych podróży i jeden z pierwszych kojarzonych w Polsce
Oczywiście catering to nie tylko potrawy, ale wygoda i komfort (ktoś za nas zadba o wszystko, również o porządek po imprezie), specjalna oprawa, jeśli klient ma dodatkowe wymagania, np. meble, dekoracje, iluminacje, oprawa muzyczna oraz oczywiście obsługa ubrana odpowiednio do rodzaju wydarzenia.
A właśnie, co z obsługą cateringu?
Catering, jak już wiemy, to nie tylko potrawy, ale także obsługa, która je serwuje. Jej wygląd jest bardzo ważny, bo świadczy o firmie cateringowej, o jej jakości i klasie. W co powinniśmy ubrać pracowników firmy cateringowej, czyli jakby powiedział kapitan statku wspomniany na wstępie - caterów, albo jak mówi słownik PWN cateringowców?
Obsługa może być ubrana w różnych stylach w zależności od rodzaju imprezy czy wspomnianego wcześniej rodzaju cateringu:
  • z klasyczną elegancją, czyli w białe koszule i bluzki z długim rękawem, czarne spodnie, spódnice lub sukienki, krawaty lub muszki, a w niektórych przypadkach kamizelki, marynarki, smokingi, a nawet fraki; obuwie powinno być czarne, klasyczne; panie powinny założyć cieliste rajstopy;
  • formalnie, choć nie tak elegancko jak opisane powyżej – mogą pojawić się inne kolory poza bielą i czernią, koszule i bluzki niekoniecznie z długim rękawem, spodnie, spódnice; krótkie lub średniej długości zapaski kelnerskie i np. krawatki, aby obsługa odróżniała się od gości;
Kurtka męska i damska softshell Blanc dostępna na jobeline.pl
  • zgodnie z tzw. sportową elegancją – np. na większych imprezach odbywających się na zewnątrz mogą to być wysokiej jakości koszulki polo, spodnie o sportowym kroju, kolorowe zapaski, szelki, a w chłodniejsze dni kurtki polarowe np. z logo firmy cateringowej;
  • w stroje stylizowane – w przypadku przyjęć o charakterze regionalnym, np. festiwal piwa, albo przy tematycznych przyjęciach (np. country) można ubrać obsługę w stroje oddające klimat;
  • w ubranie ochronne – np. catering instytucji typu szpital wymaga od osób przywożących i rozdających posiłki ubrania ochronnego typu fartuch, buty na gumowej podeszwie.
Zalety cateringu
Catering, niezależnie, czy kiedyś czy dziś, czy dotyczy wielkich imprez czy małych przyjęć, to ogromne ułatwienie dla tych wszystkich, którzy nie potrafią lub nie lubią gotować oraz organizować imprez, czy dla tych, co nie mają wystarczająco dużo czasu, a chcą jak najlepiej przyjąć gości.
A Wy, czy korzystacie z usług firm cateringowych, czy może sami prowadzicie taką działalność?

Komentarze